Nowości, ciekawostki, nowinki techniczne, nowosci

Zielona energia przez całą dobę

Nie ma powodów do obaw, że nasze żarówki mogą zgasnąć, gdy będą zasilane w całości przez energię ze źródeł odnawialnych – to konkluzja najnowszego raportu Greenpeace “Zielona energia 24/7 – technologie konieczne do ratowania klimatu,który został opublikowany w Madrycie.

W opracowaniu przedstawiono wizję tego, jak światowa sieć przesyłowa powinna zostać zmodernizowana, aby w roku 2050 mogła przyjąć i przesyłać energię, która w 90\% pochodzić będzie z odnawialnych źródeł, takich jak wiatr, słońce czy geotermia. Raport „Renewables 24/7 – Infrastracture needed to save the climate” to całościowa wizja przyjaznej dla klimatu infrastruktury energetycznej, która zakłada inteligentne połączenia lokalnych sieci przesyłowych z sieciami wysokiego napięcia. Stworzenie połączeń umożliwiłoby powstanie bezpiecznej sieci przesyłowej niemalże w całości opartej na odnawialnych źródłach energii. W dokumencie zawarto konkretne propozycje rozwoju i modernizacji sieci, a także analizy kosztów takiego przedsięwzięcia.

„Inteligentne sieci przesyłowe nastawione na odbiór energii ze źródeł odnawialnych to przyszłość systemów energetycznych” – mówi Julia Michalak, koordynatorka kampanii Klimat i Energia Greenpeace Polska. „Stworzenie połączeń sieci pomiędzy krajami Unii Europejskiej wzmocniłoby bezpieczeństwo energetyczne naszego kontynentu, gdyż w Europie zawsze gdzieś wieje wiatr bądź świeci słońce. Energia mogłaby być od razu przetransportowana z miejsca wytworzenia do miejsca, gdzie byłaby w danym momencie potrzebna. Konieczność odchodzenia od paliw kopalnych zmusza nas do modernizacji istniejącej infrastruktury, tak by w połowie wieku mogła ona obsługiwać energię wytworzoną niemal wyłącznie w sposób przyjazny dla klimatu i środowiska” – dodaje Michalak.


Komentarze użytkowników:
Poleć nas znajomym!
Wstaw poniższy kod z linkiem na swoją stronę lub bloga
(po kliknięciu cała zawartość zostanie skopiowana do Twojego schowka):

Polecamy strony: