Nowości, ciekawostki, nowinki techniczne, nowosci

Kofeina w wodzie .

Na stronie serwisu EurekAlert można przeczytać, że obecność kofeiny w wodzie z kanalizacji burzowej wskazuje na zanieczyszczenie ściekami, a konkretnie ludzkimi odchodami – informuje PAP.

Zespół prof. Sebastiena Sauve uniwersytetu w Montrealu wykazał, że wykrywanie śladów kofeiny może być użytecznym wskaźnikiem zanieczyszczenia ściekami wody w kanalizacji burzowej. Obecnie stosuje się do tego celu tak zwane miano coli, zwane też mianem pałeczek okrężnicy. To najmniejsza objętość wody (w cm3), z której w hodowli powstanie przynajmniej jedna kolonia Escherichia coli, bakterii zamieszkującej nasze jelita.

Naukowcy myśleli także o oznaczaniu stężenia karbamazepiny – leku szeroko stosowanego wleczeniu drgawek oraz w psychiatrii i powoli ulegającego rozkładowi. Jednak w odróżnieniu od kofeiny, nie stwierdzono związku pomiędzy stężeniem karbamazepiny w wodzie a mianem coli.

Kofeina, przede wszystkim zawarta w kawie i napojach gazowanych jest powszechnie spożywana, a ulega rozkładowi w ciągu od kilku tygodni do 2-3 miesięcy. Jej obecność wskazuje na zawartość w wodzie ścieków z ludzkimi wydalinami - ponieważ przemysł i rolnictwo nie uwalniają kofeiny do środowiska.

Źródło: PAP


Tagi: Ekologia
Komentarze użytkowników:
Poleć nas znajomym!
Wstaw poniższy kod z linkiem na swoją stronę lub bloga
(po kliknięciu cała zawartość zostanie skopiowana do Twojego schowka):

Polecamy strony: