Nowości, ciekawostki, nowinki techniczne, nowosci

Nikon 1 J1

Nikon 1 J1 to wyjątkowo mały aparat z wymiennymi obiektywami należący do tzw. bezlusterkowców. Aparat posiada 10-megapikselowa matryce High-Speed AF CMOS o formacie CX. Wyposażony jest w 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 460 000 punktów. Posiada funkcje szybkich zdjęć seryjnych, która umożliwia fotografowanie w pełnej rozdzielczości z szybkością nawet 60 kl./s, oraz inteligentne tryby fotografowania i wbudowana lampę błyskowa. Nikon 1 J1 ma intuicyjna obsługę dzięki przejrzystemu menu i łatwo dostępnemu pokrętłu trybu pracy.

Aparat posiada matrycę CMOS o rozdzielczości 10,1 mln pikseli, 3-calowy ekran LCD, tryb szybkich zdjęć seryjnych (do 60 kl./s w pełnej rozdzielczości) oraz tryby fotografowania takie jak Ruchome zdjęcie i Inteligentne wybieranie zdjęcia. Czarny korpus aparatu utrzymany jest w minimalistycznym, eleganckim stylu.

Model zapewnia użytkownikom intuicyjną obsługę w postaci przejrzystego menu, minimalnej liczby przycisków, wbudowanej lampa błyskowa i łatwo dostępnego pokrętła trybu pracy, dającego szybki dostęp do trybów fotografowania. W trybie automatyki programowej użytkownik nie musi się o nic martwić, gdyż funkcja automatycznego wybierania trybów wybiera najlepsze ustawienia.

Wydajna matryca CMOS w formacie CX rejestruje wysokiej jakości zdjęcia oraz filmy i charakteryzuje się idealną równowagą między rozmiarem, szybkością, czułością, rozdzielczością i głębią ostrości. Pozwala niezależnie od oświetlenia rejestrować doskonale szczegółowe zdjęcia w rozdzielczości 10,1 mln pikseli, nawet jeśli obiekt szybko się porusza.

Aparat dysponuje superszybkim systemem autofokusa, dzięki dzięki któremu można robić zdjęcia bez zwłoki. Ogromna liczba pól AF niezawodnie zapewnia ostrość. Tryb autofokusa jest natychmiastowo zmieniany w zależności od obiektu: jeśli jest jasny lub porusza się, wybierany jest tryb z detekcją fazową, zaś jeśli jest nieruchomy lub słabo oświetlony, wybierany jest tryb z detekcją kontrastu.

Zaprojektowany pod kątem zapewnienia największej szybkości i wydajności w każdej sytuacji mechanizm przetwarzania obrazu EXPEED 3, wyposażony jest w dwa wydajne mechanizmy, które mogą przetwarzać obrazy z niewiarygodną szybkością 600 mln pikseli na sekundę. Zapewnia wyjątkową redukcję szumów i udostępnia przełomowe tryby fotografowania.

J1 pozwala na rejestrowanie zdjęć w pełnej rozdzielczości z szybkością nawet 60 kl./s, dzięki czemu właściwie nic nie rusza się zbyt szybko, by to sfotografować. Jeśli zaś trzeba skupić się na jednym obiekcie - np. na dziecku lub zwierzaku domowym - aparat może automatycznie śledzić go i rejestrować zdjęcia w pełnej rozdzielczości z szybkością 10 kl./s.

Model oferuje użytkownikom dwa przełomowe tryby fotografowania. Ruchome zdjęcie - szybkość przetwarzania oferowana przez aparat umożliwia jednoczesne nagrywanie filmu poklatkowego i zapisanie zdjęcia. Zaraz po zrobieniu zdjęcie jest łączone z filmem, tworząc "żywy obraz", aby uwiecznić chwilę w zupełnie wyjątkowy sposób. Inteligentne wybieranie zdjęcia zawsze zapewnia najlepsze ujęcie. Przed i po zwolnieniu migawki rejestrowanych jest 20 zdjęć w wysokiej rozdzielczości, a następnie zapisywanych jest pięć najlepszych, z których można później wybierać. Zdjęcia są rekomendowane na podstawie wyrazu twarzy, kompozycji i ostrości.

Aparat umożliwia wykonywanie zdjęć w pełnej rozdzielczości podczas filmowania bez przerywania rejestrowania, a także filmowanie w bardzo dużym spowolnieniu w celu uzyskania dramatycznego efektu. Filmy można nagrywać w rozdzielczości Full HD, zaś autofokus z detekcją fazową ułatwia filmowanie świetnych scen akcji.

Do kadrowania zdjęć oraz filmów służy monitor LCD o przekątnej 3 cale i rozdzielczości 460 tys. punktów z dużym kątem oglądania, wyposażony w szklaną osłonę.

W zestawie z J1 znajduje się płaski obiektyw szerokokątny 1 NIKKOR 10 mm f/2,8, który idealnie dodaje przestrzeni krajobrazom i świetnie sprawdza się w zatłoczonych miejscach, na przykład w restauracjach. Dodatkowo można go używać kreatywnie do dramatycznych, szerokokątnych ujęć podczas filmowania.

Aparat jest kompatybilny z serią wymiennych obiektywów NIKKOR 1, a dodatkowo dostępny jest adapter do obiektywów z bagnetem FT1 w systemie mocowania 1, dzięki któremu można instalować dowolne obiektywy NIKKOR. Próbowanie różnych obiektywów to znakomity sposób na eksperymenty z różnym podejściem do fotografowania motywu. W przypadku obiektywów NIKKOR AF-S i AF-I można również w pełni korzystać z niesamowitego autofokusa w aparatach Nikon 1.

J1 rejestruje zdjęcia i filmy na kartach pamięci SD, SDHC, SDXC. Zasilanie aparatu stanowi dedykowany akumulator litowo-jonowy EN-EL20.


Tagi: Nikon, Aparat
Komentarze użytkowników:
Poleć nas znajomym!
Wstaw poniższy kod z linkiem na swoją stronę lub bloga
(po kliknięciu cała zawartość zostanie skopiowana do Twojego schowka):

Polecamy strony: