Nowości, ciekawostki, nowinki techniczne, nowosci

Allegro kupuje Agito.pl

Allegro podpisało umowę dotyczącą zakupu 90\% akcji sklepu internetowego Agito.pl. W ten sposób Agito.pl zyskuje dodatkowy kapitał gwarantujący przyszły rozwój, ale co ta transakcja ma dać Allegro?

Allegro podpisało umowę dotyczącą zakupu 90\% akcji sklepu internetowego Agito.pl. W ten sposób Agito.pl zyskuje dodatkowy kapitał gwarantujący przyszły rozwój, a co ta transakcja ma dać Allegro?

Transakcja nie jest jeszcze ostateczna, musi zostać zweryfikowana przez UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów), dopiero wtedy będzie mogła stać się faktem. Jak wiemy UOKiK nie akceptował przejęcia Merlina przez EMPIK, jak będzie tym razem - zobaczymy.

Przejęcie Agito.pl przez Allegro przypominałoby działania innych wielkich graczy, którzy najpierw świadczyli usługi na rzecz swoich Klientów, a następnie starali się przejąć część ich rynku. W podobny sposób możemy odbierać pojawienie się Google Offers, czy Google Product Search.

Czy więc Allero nie chce już być platformą do handlu, a woli prowadzić handel samodzielnie? Zakup Agito jako odrębnego podmiotu, jest na tyle bezpiecznym posunięciem, iż może nie wywołać takiej fali oburzenia działających na platformie Allegro sklepikarzy, jaką mogłoby wywołać uruchomienie własnego sklepu pod marką Allegro.

Z tego punktu widzenia decyzja wydaje się przemyślana, choć dla sklepikarzy nadal będzie to decyzja kontrowersyjna. Co będzie bardziej promowane na platformie Allegro, czy oferty z Agito będą lepiej widoczne w serwisie?

Zastanówmy się, co dla Allego mogłoby być powodem tej transakcji?

  • działania Google (Google Product Search / Google Offer) i ryzyko przejęcia części kupujących w przyszłości przez Google? Takie postrzeganie mogłoby składniać Allego do próby poszukiwania dodatkowych przychodów, a własny handel wydaje się być zachęcający - daje przecież większą marżę niż prowizja za ogłoszenie.
  • działania Amazon i plany ekspansji, w tym również na Polskę?

Jak oficjalnie informuje Allegro - akwizycja Agito.pl służyłaby rozszerzeniu działalności, a równocześnie Agito.pl będzie mogło stać się dodatkowym kanałem sprzedaży dla wybranych partnerów serwisu Allegro.

Aby zrozumieć powody tej transakcji wystarczy odpowiedzieć sobie na 2 pytania:

1. O ile wzrośnie oglądalość przeciętnej oferty jeżeli poza Allegro zostanie zaprezentowana również w Agito i czy jest to aż tak duża wartość, jak można byłoby sądzić po oficjalnym komunikacie?

2. O ile wzrośnie zysk Allegro z 1 sprzedaży, jeżeli pobierze opłatę za ogłoszenie/aukcję, a dodatkowo prowizję od sprzedaży zrealizowanej przez Agito.

Pamiętajmy, że sprzedaż w sklepie internetowym wiąże się z koniecznością zakupu, zmagazynowania towaru, wysyłki do Klienta, ale daje to też powód, aby w zamian oczekiwać wyższej prowizji za sprzedaż, niż w przypadku zwykłego ogłoszenia, czy aukcji.

Allegro kupując Agito.pl, nawyba też zespół i kompetencje niezbędne przy prowadzeniu sklepu.

Czy oznacza to początek końca power-sellerów na Allegro? Skoro jest już serwis ogłoszeniowy, jest już sklep, to potrzeba jeszcze producentów i dostawców towaru. Dodatkowi, mali pośrednicy wydają się ... zbędni?


Komentarze użytkowników:
Poleć nas znajomym!
Wstaw poniższy kod z linkiem na swoją stronę lub bloga
(po kliknięciu cała zawartość zostanie skopiowana do Twojego schowka):

Polecamy strony: