Nowości, ciekawostki, nowinki techniczne, nowosci

YouTube

Zmiany wprowadzone w najpopularniejszym serwisie wideo pokazują, że YouTube odchodzi od formuły chaotycznego portalu tworzonego przez internautów. W miejsce tej wolnoamerykanki powstanie serwis bardziej skomercjalizowany, bardziej przewidywalny.

W tym miesiącu największa na świecie strona z materiałami wideo zmieniła wygląd, wywołując na blogach i forach internetowych falę złości i nostalgii. Zamieszczony w serwisie klip, wyjaśniający wprowadzone zmiany, otrzymał ponad trzykrotnie więcej negatywnych niż pozytywnych głosów. Wiele z tych komentarzy nie nadaje się do druku.

Wprowadzone rozwiązania są cichą, ale wyraźną deklaracją, że zabawa się skończyła. YouTube zaczyna odchodzić od tego, co niedługo będzie postrzegane jako krótkotrwały sukces bezładnej składnicy śmiesznych kotków, anonimowych wirtuozów gitary, zdenerwowanych azjatyckich pasażerów autobusów i wielu innych osobliwości.

W miejsce tej wolnoamerykanki powstanie serwis bardziej skomercjalizowany, bardziej przewidywalny i – na co liczą właściciele YouTube’a – bardziej zbliżony do telewizji. Głównym powodem tych działań są oczywiście pieniądze, a kluczową kwestią – kontrola nad zawartością strony. Zrywając z bałaganem tworzonym przez użytkowników i prowadząc widzów w stronę kanałów tematycznych przypominających telewizję (coraz więcej z nich tworzą korporacje medialne współpracujące z serwisem), YouTube zyska większy wpływ na prezentowane treści, filmowcy amatorzy będą mieli mniejsze pole do popisu, a wybór materiałów zostanie zawężony.

Zmiana sposobu wybierania materiałów nie oznacza wcale, że będzie ich mniej. Nadal każdego dnia w serwisie pojawiać się będą setki tysięcy filmików, a znalezienie konkretnego tytułu bądź tematu będzie wciąż możliwe dzięki niezmienionej wyszukiwarce. Nowy układ strony oznacza odejście od tego, co dawniej było istotną cechą YouTube’a – skakania po filmach na chybił trafił, z łatwym dostępem do najpopularniejszych w danym momencie filmów, niezależnie od ich pochodzenia – na rzecz większej dyscypliny. Nowy, pionowy układ spycha wyróżniane przedtem materiały na margines, tworząc miejsce na prezentację filmów z kanałów subskrybowanych przez użytkownika.


Tagi: YouTube
Komentarze użytkowników:
Poleć nas znajomym!
Wstaw poniższy kod z linkiem na swoją stronę lub bloga
(po kliknięciu cała zawartość zostanie skopiowana do Twojego schowka):

Polecamy strony: